Uwaga! Bardzo ważna informacja dla nauczycieli i rodziców!
 
Jakiś czas temu panikę wśród rodziców i nauczycieli wywołała gra "Niebieski wieloryb". Wtedy okazało się, że problem tak naprawdę wykreowały media, a skala zagrożenia miała niewiele wspólnego z rzeczywistością. Tym razem jednak zagrożenie jest realne, a organizacje badające przyczyny występowania samobójstw ostrzegają przed serialem telewizyjnym, który już zbiera swoje żniwa... W związku z powyższym bardzo prosimy o rozpowszechnienie stanowiska Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.
 

"Oświadczenie polskich organizacji zajmujących się profilaktyką samobójstw na temat serialu filmowego pt. "Trzynaście powodów" ("13 Reasons Why") wyprodukowanego przez July Moon Production, Kicked to the Curb Productions, Anonymous Content and Paramount Television (2017) na podstawie książki Jaya Ashera (2007)

Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, Zespół roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia oraz Fundacja Zobacz… Jestem popierają krytyczne wobec serialu „Trzynaście powodów” stanowisko międzynarodowych organizacji zajmujących się problematyką zdrowia psychicznego i profilaktyką samobójstw, w tym International Association for Suicide Prevention (IASP).

Badania wskazują na wyraźny związek pomiędzy zwiększoną liczbą samobójstw i ekspozycją na przekazy medialne, w których sensacyjnie i nieodpowiedzialnie przedstawiane są akty samobójcze. Kreowanie przez media bohaterów niszczących swoje życie może inspirować niektórych widzów, w tym także potencjalnych sprawców różnych form przemocy i ich ofiary. Z drugiej strony pokazywanie w mediach, jak można uniknąć takich negatywnych czynów i ich konsekwencji, sprzyja zapobieganiu samobójstwom oraz stanowi wkład w profilaktykę innych problemów zdrowia psychicznego.

Potencjalna szkodliwość serialu jest związana z ryzykiem identyfikacji młodych osób będących w kryzysie lub cierpiących na zaburzenia psychiczne z bohaterką serialu i naśladowaniem jej zachowania samobójczego, czyli tzw. efektem Wertera. Portretując problemy młodych osób, twórcy serialu nie przestrzegają zaleceń specjalistów dotyczących odpowiedzialnych sposobów przedstawienia samobójstw w mediach.

Nie zaleca się:
- szczegółowego opisywania/przedstawiania sposobu popełnienia samobójstwa,
-­ gloryfikowania samobójstwa,
-­ sugerowania, że samobójstwo jest zrozumiałym sposobem poradzenia sobie z traumatycznymi wydarzeniami (np. mobbing, gwałt).
Traumatyczne wydarzenia piętnują, przynoszą ogromne cierpienie i rozpacz, poczucie beznadziejności i inne trudne emocje, o których można i trzeba rozmawiać, i z którymi można sobie poradzić bez uciekania się do działań autodestruktywnych (załączamy 10 zasad informowania o samobójstwach w mediach).

Ze względu na duże zainteresowanie młodzieży zarówno książką, jak i filmem, zachęcamy rodziców i opiekunów do rozmowy z osobami nastoletnimi na temat serialu i emocji, które on budzi (załączamy 13 przykładowych tematów do dyskusji).

Apelujemy do reprezentantów mediów o zamieszczanie informacji o tym, gdzie osoby nastoletnie i ich rodzice mogą szukać pomocy w sytuacji utraty nadziei i pojawienia się myśli lub/i planów samobójczych we wszystkich publikacjach, w których poruszany jest temat samobójstw. Oto przykładowy sposób informowania na ten temat:
Jeśli potrzebujesz pomocy porozmawiaj otwarcie o problemach z osobą, której ufasz,

zadzwoń 116 123 lub 116 111 lub wejdź na stronę www.pokonackryzys.pl

Zwracamy się też z apelem do autorów serialu „Trzynaście powodów”, jak również do przedstawicieli polskich mediów, w tym społecznościowych, aby tworząc filmy, seriale czy publikacje pokazujące bohaterów zmagających się z kryzysami samobójczymi, nadawali im profilaktyczny charakter tak, aby mogły one pomagać młodym ludziom w wyrażaniu trudnych emocji i nauce sposobów komunikacji z innymi bez uciekania się do aktów destrukcji, w tym do zamachów samobójczych. To trudne zadanie może ułatwić przestrzeganie rekomendacji dla mediów  dotyczących odpowiedzialnych sposobów przedstawienia samobójstw.
-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐-­‐
Prof. zw. dr hab. dr h.c. Brunon Hołyst
Prezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz
Przewodnicząca Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. zdrowia publicznego Ministerstwa Zdrowia, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, przewodnicząca Sekcji Naukowej Suicydologii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Mgr Marta Soczewka
Fundacja Zobacz… Jestem, członek Grupy ds. mediów Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i
depresji przy Radzie ds. zdrowia publicznego Ministerstwa Zdrowia
Dr Anna Baran
Przewodnicząca Grupy ds. mediów Zespołu roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds.
zdrowia publicznego Ministerstwa Zdrowia
E-­‐mail: annabaran00@gmail.com

Oświadczenie w związku z serialem Netflix 13 Powodów wydane dnia 2 maja 2017 roku przez International Association for Suicide Prevention (IASP)"